Main Ports: ( home  | muster list )

 
Muster List by Year On
          Year On: 60
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 60 61 Martin Charles GMM1 E5 Missile Launcher
2) 60 62 Bartelt Ed TM3 E4 ASW TORPEDO DECK PLANK OWNER
3) 60 62 Brown Gene BT3 E5 B Fwd/Aft Fireroom
4) 60 62 Cook James FTC E7 Fox ANSPG55
5) 60 62 Cowie George RD3 E5 OI CIC Plankowner
6) 60 62 Cribb William A. BT3 E3 B Foward Boiler room Original Plank owner
7) 60 62 Douglas Robert l. FTSN E3 Should have stayed
8) 60 62 Kephart Bruce QM2 E5 Navigation Bridge-Charthouse Plank Owner
9) 60 62 Kirk Lee RM3 E4 Communications Plankowner
10) 60 63 Dickerson, Jr. Robert EM2 E5 E Electric Shop Prize Crew and Plank Owner
11) 60 63 Doud Dale MM2 E5 Engineering A-gang
12) 60 63 Pierce Donald "Scott" GMM2 E5 Weapons Missile House
13) 60 63 Scaglione Robert BT3 E4 B Plank owner -cuban crisis
14) 60 64 Awad Alfonso BT3 E4 B after boiler room plank owner
15) 60 64 Bushnell Bob SFP-3 E4 R Shipfitter Shop
16) 60 64 Chasteen Jimmie L. BTFM E3 B after fire room plankowner
17) 60 64 Johnson Dennis E. CS E3 Supply Ney award winner
18) 60 64 Tate Clinton RD3 E4 E Top secret clearance
19) 60 62 Parker Ted LT O3 Weapons Officer Commissioning, now Vice Admiral(ret)
20) 60 62 Ryan Bernard LTJG O2 Deck force Plankowner
21) 60 62 Waddell Jack LT O3 Oe Plankowner



          Year On: 61
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 61 61 Barr Andrew ETC E7 Precomm Plankowner
2) 61 61 Graham Roger C BM E3 UNK UNK put ship in com.1961
3) 61 61 James Tommy L IC3 E4 E Plankowner - Commissioning crew, then left!
4) 61 61 Schultz Edward (ed) RM3 E4 Oc Plankowner/retired lt ldo
5) 61 62 Adams Charles H. FT3 E4 Fox Mk 63 Radar room commissioning crew DLG 12
6) 61 62 Cass Dean E. MM3 E4 M Aft. Engine Room Plank Owner(8 April 1961)
7) 61 62 Dougherty James RM2 E5 radio central Assigned as nucleus crew
8) 61 62 Elam William RM2 E5 Communications Radio Room I was one of the 1st crew
9) 61 62 James Thomas RD3 E4 O Radarman
10) 61 62 Kessman George G. SM3 E3 Signalman/Navigation Bridge
11) 61 62 Lindsay Don MT3 E3 2nd
12) 61 62 Milam James D MT3 E4 Weapons Plank holder
13) 61 62 Millsap Donald SR E1
14) 61 62 Sinclair Ronald EM3 E4
15) 61 62 Whitt Gene FTM1 E6 Fox An/SPG-55
16) 61 63 Balck Doran SMSN E3 Navigation Signal Bridge Plankowner, Cuban Crises
17) 61 63 Davis Jack ET1 E6
18) 61 63 Elam William "Bill" MT3 E4 Weapons Missile House
19) 61 63 Fetty Cecil DC3 E4 R
20) 61 63 Holland Don BT1 E6 Plankowner
21) 61 63 Kasten Les RM3 E4 Oc
22) 61 63 Kauffman Russell FTG3 E4
23) 61 63 Macdonald Bruce SF1 E6 Commissioning
24) 61 63 Mannix John J. RM3 E4 Ops Radio
25) 61 63 Pearl Glen SH2 E5 Supply ship store-laundry ret'ed 1085 as SHCM
26) 61 63 Thomes Howard EM3 E5 Engine Room
27) 61 63 Warren David MM3 E4 Jake, Precomm
28) 61 64 Bettinger Edward E. CS 3 E4 Supply Nay award
29) 61 64 Janney Dick FTM2 E5 Fox 1 yr. missile school
30) 61 64 Mahar Jack BT3 E4 B aft boiler room plank owner
31) 61 64 Markle Kenneth MM3 E4 "Sye"
32) 61 64 Mayo Johnnie BT3 E4 Plank owner,uss dalhgren
33) 61 64 Mcalister Russell MM3 E4 Precomm Plankowner
34) 61 64 Nickerson Arthur FTM2 E5 fox radar room(radar 5)
35) 61 64 Oeser Mark K. MM1 E6 M #2 ER, A gang, #1ER Plank owner
36) 61 67 Boyd Edward MM3 E4 fwd engine rm.
37) 61 62 Barrett Roy Franklin LT O3 ENGINEERING Plankowner
38) 61 63 DeLong Edgar LTJG O2 FOX Fire Control Officer Nucleus Crew
39) 61 63 Moore John LTJG O2 OI CIC CIC Officer
40) 61 63 Nelson Edwin LT O3



          Year On: 62
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 62 62 Walterhouse Winston RD1 E6 OI CIC
2) 62 63 Thomson Warren OS E1 "Tom" OSCS ret
3) 62 63 Willis John ETR3 E5 Oe
4) 62 64 Aloe Wil IC3 E3 E
5) 62 64 Bartos Alan MR2 E5 R
6) 62 64 David John FTM3 E4 Fox Missile Plot
7) 62 64 Dragon John RD3 E4 Oi
8) 62 64 Hall Rodger DK1 E3 1ST Outside Deck Ape
9) 62 64 Maddox James BMSN E3 First forward bosun locker
10) 62 64 Miess Charles ET3 E4 ET Shop, CIC
11) 62 64 Morrison Tim SN E3 1st
12) 62 64 Newberg John MT2 E5 W
13) 62 64 Ramsey Joseph DC E3 dc damage control
14) 62 64 Shaw Murphey STG2 E5 ASW Sonar Room
15) 62 64 Strickland Thomas e. BMSN E3 First
16) 62 65 Buffington Larry EM4 E4 E Battery Locker Sundown Kid
17) 62 65 Harrod Kenneth STG2 E5 ASW
18) 62 65 Lumpkin Robert FTM2 E6 Fox
19) 62 66 Brown John EN2 E5 R
20) 62 66 Greensmith Ronald BT3 E4 B FWD&AFT BOILERROOMS
21) 62 66 Hunt Clifford Don SK3 E4 Supply
22) 62 66 Pollard Ron RD1 E6



          Year On: 63
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 63 64 Bollo John ETN2 E5 O
2) 63 64 O'Dell Jerry GMM2 E5 5"54 Gun
3) 63 64 Sims Richard EN1 E6 Acr
4) 63 65 Coville James ENG E3 A All auxiliary mac. Duty-#2 eng. rm throttles
5) 63 65 Grasley Chuck SH E3 Laundry
6) 63 65 Mase James STS3 E4 as sonar
7) 63 65 Mccarthy Gil FTM3 E4
8) 63 65 Moyer Larry RD2 E5 OI Upper&Lower CIC
9) 63 65 Rowell Ivan IC2 E5
10) 63 66 Combs Norm BTC E7 B Firerooms
11) 63 66 Geiselmann Kenneth IC3 E4 E
12) 63 66 Montoya Jim RD2 E5 CIC CIC
13) 63 66 Zeiske Frank RD 1 E1 Oi Zeke
14) 63 64 Wells Jim LTJG O2 OI/N CIC/Bridge CICO / Navigator



          Year On: 64
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 64 64 Cherry Lynn EN3 E4 A Emergency Diesel Gen
2) 64 65 Benson Tom BMSN E3
3) 64 65 Cruse William CS3 E4 Supply Love to here from anyone
4) 64 65 Louden William "Bill" SN E3 ET ET Shop
5) 64 66 Blakely Bob BT 2 E5 B 6911 centry farms dr. selton, pa.
6) 64 66 Bratsch Del BM2 E5 1st N/a
7) 64 66 Donovan Patrick MMFN E3
8) 64 66 Dudas Dick ETN3 E4 Retired ibm 1991-ok at 63
9) 64 66 Foxworthy Wallace (Wally) BTFN E3 B Supervisor bt1 vanlue
10) 64 66 Hardy George BM 3 E4 1st
11) 64 66 Kaufman Bill ETR E4
12) 64 66 Peery Mike SN E3 First Pinstripe
13) 64 66 Voress Bill SMS E4 R
14) 64 67 Barnhart Jim MM2 E5 M Main Control
15) 64 67 Herig Douglas GMM E4 Weapons
16) 64 67 Lemire Robert (bob) MM E2 Eng My cigar in coffee pot
17) 64 67 Schippers Harry MM3 E4 M&R
18) 64 67 Smeall Rodger Radarman E5 OI CIC
19) 64 68 Brooks larry BT2 E5 B
20) 64 68 DePalma Richard SFP2 E5 R Ship fitter shop
21) 64 68 Moran Thomas FTM1 E6 Fox
22) 64 68 Ogden Richard BT2 E5 B
23) 64 65 Foster John LT O3 Sonar



          Year On: 65
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 65 66 Burke John BT3 E4 B Fire Room
2) 65 66 Rosen Mark RD3 E4 OE CIC
3) 65 67 Ball Robert (Bob) RD/ET E4 Operations CIC/SPS37 radar room
4) 65 67 Marasco Joe DC3 E4
5) 65 67 Marben Ron MR3 E4 R
6) 65 67 Nummerdor Roger FTGSN E3 Second
7) 65 67 Piverotto John ETN3 E4 Oe
8) 65 67 Price George QM E3 Navigation
9) 65 67 Sequeria John RM3 E4
10) 65 67 Vetre Joe FTM3 E4 Weapons Control
11) 65 68 Aday Doug ETR3 E4 OE Radar & IFF
12) 65 68 Dixon Loren FTM1 E6 SPG-55 Missile Radar
13) 65 68 Dutton Pete MM2 E5 M Aft Engineroom
14) 65 68 Halmagee Doug BT E3 B Anaheim CA
15) 65 68 Holcomb Mel MM3 E5 M
16) 65 69 Dunaway Al MM1 E6 M
17) 65 69 Starr Tim FTM1 E6 AN/SPG-55A
18) 65 67 Baxter James CO O6 CO
19) 65 68 Ascher David LT O3 FCO, BO



          Year On: 66
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 66 67 Amell Glenn TM3 E4 4TH
2) 66 67 Boehner Norval MM3 E4 Eng
3) 66 67 Gillis Terry SMN E2 First deck hand
4) 66 67 Willis Avery SK3 E4 Supply Weapons Control Vietnam 2/67 - 9/67
5) 66 68 Byers Bill OS1 E6 Oi
6) 66 68 Clark Tom ETN3 E4 OE ET Shop Held Dahlgren record
7) 66 68 Coventree Joe BM3 E4
8) 66 68 Cox Gary MM3 E4 M engine room aft
9) 66 68 Kiep Ed ETN3 E4 OE Anyone remember Subic Bay
10) 66 68 Meehan Danny D. SM3 E3 Navigation Signal Bridge Retired USN 1987 as SMC
11) 66 68 Millican Ronald STG1 E6
12) 66 68 Moore Dan RD2 E5 OI CIC
13) 66 68 Rogers John SH E3 Supply Shipstore
14) 66 68 Shoup Steve SK3 E4 Supply Westpac tour
15) 66 68 Smith Edwin BT3 E4 E
16) 66 68 Sterling Bill GMG3 E4 mount 32 and Ship's small arms
17) 66 68 Verkest Michael RD3 E4 OI CIC
18) 66 68 Wofford C MM1 E6 "Woody"
19) 66 69 Poehler Joseph BT2 E5 Enginering
20) 66 69 Stewart David IC2 E5
21) 66 70 Byers Bill RD1 E6 Oi 3 hole in ones
22) 66 70 Korpi James PC2 E5 Nav Post Office none
23) 66 70 Seiller Nelson (Butch) MM2 E5 E AFT ENGINE ROOM



          Year On: 67
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 67 68 Bell Larry SN E3 1st Laundry
2) 67 68 Boorman Dennis SFM3 E4
3) 67 68 Martin Teddy YN3 E4 Weapons
4) 67 68 Melick Gene DK2 E5 Supply Disbursing Office Request Reply fr S
5) 67 68 Sarrazin Roger PN3 E4 Nav Ship's Office "Frenchy"
6) 67 69 Maitland William FTG E4 2nd
7) 67 69 Runge Dave MM2 E5 M After Engine Room
8) 67 70 Swallow Dave RM E5 OC Radio Central
9) 67 71 Adams Lonnie SH3 E4 Laundry / Ship Store
10) 67 71 Bishop Neal FTM2 E5 3RD WEAPONS CONTROL
11) 67 71 Blair Robert IC2 E5
12) 67 71 Blethen Bob FTGSN E3 2nd Still have my "zippo"
13) 67 71 Hoehler Gregory RM3 E4 OC Radio Central
14) 67 68 Smith Jack LCDR O4 Captain USN Ret



          Year On: 68
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 68 69 Deemer Bill FTM2 E5 55B
2) 68 69 Gizzi Eugene (Gene) RD E4 Radarman Bandleader \
3) 68 69 Petrie Robert DC2 E5 R
4) 68 69 Russell Bruce BT3 E5 B Aft. Fireroom
5) 68 69 Scherl Chuck ETN2 E5 Oe
6) 68 70 Herod Jimmy BT3 E4 B Aft Fireroom
7) 68 70 Horner Thomas DC-3 E4 R chemical warfare loc
8) 68 70 Larrabee William RM3 E4 OC Radio Central was known as "Bee"
9) 68 70 Ross Fred MM3 E4 M Foward Engine Room
10) 68 71 Baxter Richard RD2 E5 Oi Soccer in africa
11) 68 71 Loftis Charles R HMC E7 N
12) 68 71 Reinke Dennis BT2 E5 Engineering Aft Fireroom
13) 68 72 Martin Eugene BT 3 E4 B divsion Marty
14) 68 72 Moore David QM3 E4 N Bridge
15) 68 72 Pelepako Jack MM3 E4 Aft Engine
16) 68 72 Rogers Don BT3 E4 B aft fireroom
17) 68 70 Cole Tony LTJG O2 B&M



          Year On: 69
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 69 70 Knowles Douglas STG3 E4 Asw
2) 69 70 Pulver Daniel SF2 E5 R
3) 69 71 Burger Robert STG2 E5 Fourth Sonar
4) 69 71 Campanella JR Martin RD3 E4 OI CIC
5) 69 71 Duvall Michael RM3 E4 OC Radio Room
6) 69 71 Jensen Dave FTM2 E5 Fox Weapons Control Great Med & N. Atl Cruise
7) 69 71 Kincaid Tommy YN3 E4 Engineering
8) 69 71 Nichols Frank RM3 E4 C Radio Shack Mid-East Cruise & NATO Cruise
9) 69 71 Wastella Brian SN E3 first deck
10) 69 72 Akin Mike SM2 E5 Signal Bridge
11) 69 72 Roberts David FTGSN E3 Fox Gun Plot 3\ N.Atl,Med,Carib,Decom 72
12) 69 72 St. Germain Peter GMMC E7 Second Gun/Missile
13) 69 72 Whitesell Tom ETN2 E5 ET Radio & Auxillary
14) 69 71 Brady Patrick LT O3 Cc



          Year On: 70
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 70 70 Ormsbee Michael ETN3 E4 OE Radio Central
2) 70 71 Barnes Dan FT3 E4 Fox
3) 70 71 English Bill OS2 E5 OI CIC Retired 11/93 OSCS(SW)
4) 70 71 Jordan Wayne GMG1 E6 2nd 5/54
5) 70 71 Logue Fred FTCS E8 fox Weapons system
6) 70 71 Padgett Tim "Jets" OS3 E4 OI CIC shipmates drop me a line
7) 70 71 Rogers Pierce RD2 E5 Oi
8) 70 72 Bell John HT3 E4
9) 70 72 Bjur Daryle PN1 E4 Nav Ships Office Last man off on decom crew
10) 70 72 Copenhaver Ernest OS2 E5
11) 70 72 Ferrell Calvin FTG3 E4 Weps
12) 70 72 Gelo francis SK2 E5 Supply Nato n a cruise
13) 70 72 Graham Chuck BT3 E4 B aft-fireroom #2B-R welsiks prison
14) 70 72 McKnight Warren STG2 E5 ASW Sonar
15) 70 72 Welch Ronald SF3 E3 Rep



          Year On: 71
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 71 73 Bazar Richard CS2 E5 S2 Galley "shadow" Night Baker
2) 71 74 Walton John RM E4 OC Radio



          Year On: 72
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 72 73 Kuhn Dennis BT2 E5 Aft Fireroom Recomm Plankowner
2) 72 73 Traylor Thomas MM E4 M #1 Engine Room
3) 72 74 Dutton Granville HM E7 Nav sickbay
4) 72 74 Ehrich Tim MMFN E3 R
5) 72 74 Felice Hank ETR2 E5 E
6) 72 74 Muehlbach Donald STG2 E5 As "mule"
7) 72 74 Turner Andy RM2 E5 recom
8) 72 74 Vidrine Richard FTM1 E6 Aft IC/Missile Plot Recomm Plankowner
9) 72 74 Wallace Joseph YNC(AW) E7 Admin
10) 72 75 Ewing John SK E4 STORES
11) 72 75 Haack William GMT1 E6 U
12) 72 75 Hoover Dennis FTGC E7 Fox Recommision
13) 72 75 Kloka Nicholas ST1 E6 As
14) 72 75 Lindsay Austin FTM1 E6 Fox Recomm plank owner
15) 72 75 Parker Spencer FTM E3 Fox Recom plankowner
16) 72 75 Sisco Allan SKC E7 S1 Command Career Couns Retired 1980 SKCS E-mails
17) 72 75 Stephan Jeff RM2 E5 Recomm
18) 72 76 Becker Herb GMG E5 G Mount 51
19) 72 76 Carroll Michael FTM1 E6 FOX AN/SPS48 Mellow Mike
20) 72 76 DeRosia Robert STG2 E5 "Roseman" Recom Plankholder
21) 72 76 Slaza Bernie STG2 E5
22) 72 77 Dorsey, Jr. Donald S. STG3 E4 U All over Duck
23) 72 77 Marske Gary QMC E7 N Bridge USN Retired 1984
24) 72 77 Mccaleb Gary FTM2 E5 FOX
25) 72 77 Verkuilen Scott GMM3 E4 G Recomm plankowner



          Year On: 73
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 73 74 Diffin Robert BT2 E5 B Forward Fire Room
2) 73 74 Dressler Carl BT3 E3 B Fireroom Recom. Plank Owner
3) 73 74 Goode Larry BT3 E4 B
4) 73 74 Kuhn Charles FA E2 Fwd Fire & engine room 2 Bubba
5) 73 74 Kuncken Art BT3 E4 B Firerooms recommissioning 73 in PA
6) 73 74 Sanchez Raymond ETN(SN) E2 ET
7) 73 74 Trent Vern MM3 E3
8) 73 75 Barton Richard MM E5 Repair Recomm. plankholder
9) 73 75 Boguslawski Walter CSCM E9 H Galley
10) 73 75 Carson Joe BMSN E3 H
11) 73 75 Evans Dan MR3 E4 R Mach./H.T. shop recomm. plank owner
12) 73 75 McCreight James (Mac) RM2 E5 C MPC
13) 73 75 Mclaurin Al DS2 E5 D '73 precom to panama
14) 73 75 Mike O'Leary ETN2 E5 E HF XMTRS
15) 73 75 Page Raymond SN E3 H Plank Owner
16) 73 75 Richards Greg MM E1 Engineering Engine RM2, A-Gang
17) 73 75 Sherrill Robert FTG2 E5 FOX Gun Plot
18) 73 75 Thompson Mark EM3 E4 E
19) 73 76 Baker, jr. Richard BTC E7 B
20) 73 76 Barton ronald OS3 E4 OI C I C been many years guys
21) 73 76 Benjamin Michael GMG2 E5 G 5
22) 73 76 Driesch Jim QM2 E5 Navigation
23) 73 76 Fye Philip FTM2 E5 Fire control Survived 2 collisions
24) 73 76 Johnston Frank MM1 E6 Agang Survived 30 knot thorpe
25) 73 76 Leggett Gregory QM2 E5 N Bridge
26) 73 76 Raybuck Jacob (jake) RM2 E5 Mpcradio central Plank owner - 3/17/73
27) 73 76 Root Michael GMG2 E5 G 5/54/small arms
28) 73 77 Atchison Nate GMT2 E5 U Nickname big "a"
29) 73 77 Graves Brian BT3 E4 B
30) 73 77 Martin William BT2 E5 B Fwd Fireroom
31) 73 77 Nelson Mel ETN2 E5 E HF Transmitters Comm Work Center Spvsr
32) 73 77 Sloat Stephen EW2 E5 E Recomm Plankowner
33) 73 78 Rinehart Bruce FTCS WO3 Fox



          Year On: 74
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 74 74 Sperry Mike ETR3 E4
2) 74 75 Bianchi Joe DPSN E3
3) 74 75 Carter John E3 Deck
4) 74 75 Fogelstrom Harry HT3 E4
5) 74 75 Gargasz Richard (Dick) RM2 E5 C
6) 74 75 Pecoraro Joseph QM3 E4 NAVIGATION
7) 74 77 Eicher Bruce BT2 E5 B FWD Fire Room
8) 74 77 Fairbanks Joe OS2 E5 Os
9) 74 77 Fulwider Dennis MM2 E5 M Main Control, Aft en
10) 74 77 Mcgrath Tim STG2 E5 U Mk 111 tech
11) 74 77 Nigg Daniel STG3 E4 U
12) 74 77 Rastellini Glen FTM E4 FOX Missile Plot
13) 74 77 Sutton Richard FTM2 E5 Fox
14) 74 78 Duncan Dennis FTM2 E5 Fox 55B #2
15) 74 78 Kempf Jeff MS2 E5 Supply Galley, Officer Mess Looking for MSSN Mose
16) 74 78 Wright Darrell BT3 E4 B Aft Fireroom
17) 74 76 Fuller John LCDR O4 Supply



          Year On: 75
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 75 77 Butera Frank BM3 E4 H
2) 75 77 Dixon Stanley BM E3 H Laundry Became Ships Serviceman75
3) 75 77 Fox Charles PN E3 N division Best time in the navy
4) 75 77 McHugh John MS E3 supply supply
5) 75 78 Colvin Chuck RMC E7 OC Radio
6) 75 78 Critz Gerald EN1 E6 A 3 M coor.
7) 75 78 Miano Tony FTG2 E5 FOX
8) 75 78 Stepp David RM2 E5 C RADIO CENTRAL
9) 75 78 Terry Fred GMMC E5 WEAPONS Missile House Jack Daniels if you please
10) 75 79 Delgado Mike MM E4 M After Engine
11) 75 79 Luckett Sam OS3 E4 Oi Lucky luckett
12) 75 79 Seitz Mark QM E4 Nav
13) 75 79 Smith Jeffery FTMSN E3 Fox Smitty
14) 75 80 Krugel Stephen MM3 E4 M #2Engine room / Log Served as Catholic Lay Le
15) 75 80 Wehrli Doug MM2 E5 M
16) 75 78 Wieman George B LTJG O2 MPA ENGINEERING



          Year On: 76
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 76 77 Barcia Tony RM3 E4 Comm Member of dirty d crew
2) 76 77 Bendel Rodger FTGSN E3 FOX gun director
3) 76 77 Smith Rod SKC E5 Supply Supply Office
4) 76 78 Cremeans James RM3 E4 Radio Shack
5) 76 78 Lopez Ernie RMCS(SS/SW) E5 OC Radio Shack
6) 76 78 Mcgowan Kelly (MAC) EM3 E4 E All over was called Mac by all who new me
7) 76 78 Van Hook David FTM E4 FOX 55B Radar
8) 76 79 Bailey Gerald EM1 E6 e
9) 76 79 Bennett Robert EN E5 A Aft Diesel
10) 76 79 Bursch Wayne FTM2 E5 Fox 55B, Harpoon
11) 76 79 Faulkner Chuck FTG3 E4 FOX Gun Plot "Charlie"
12) 76 79 Fregeau Steve SK3 E4 SUPPLY SSC Below the Messhall
13) 76 79 Gehman Bob PN2 E5
14) 76 79 Hicks Tim GMT E4 AS ASROC
15) 76 79 Higgs Warren EM2 E5 E Electric Shop
16) 76 79 Jett Lee SM2 E5 C Signal Bridge Know anything about SNARR
17) 76 79 Meredith Pat GMM3 E4
18) 76 79 Neally Charles STG1(SW) E6 Pat
19) 76 79 Reese Walter FTM2 E5 FOX
20) 76 79 Robert Inman GMG2 E5 G
21) 76 79 Scarbrough Ivan IC2 E5 E Forward IC / GM G FC Anyone seen Jose Garcia?
22) 76 79 Scheimann Kirby Cay GMG3 E4 GMG Mount 54 Greetings Shipmates, Trip
23) 76 79 Straw David FTM2 E5 FOX
24) 76 79 Stroud Doug BT2 E5 Fwd / Aft Fireroom
25) 76 79 Wuorinen Duane OS3 E4 Oi
26) 76 80 Hensley Rick GMT2 E5 ASROC
27) 76 80 Powell David R MMFN E3 #2 engineroom exhaust fans on
28) 76 80 Quist William FTG3 E4 FOX "Leon"
29) 76 80 Schaffer John MM2 E5 #1 Engineroom
30) 76 80 Skinner Jeff BM2 E5 1st Helo/Rig Capt. Hammerhead
31) 76 80 Stack Steve BM3 E4
32) 76 80 Whitaker Gary DS2 E5
33) 76 81 Holtmann Michael FTM1 E6 Fox
34) 76 81 Linton Tony FTM1 E6 Fox AN-SPS 48C



          Year On: 77
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 77 78 Comstock Jeff SA E2
2) 77 78 Waterman Ron YN1 E6 X Ships Office Best Ship Ever
3) 77 79 Bangsberg Mark GMM3 E4 "Banger"
4) 77 79 Geerdes John EW2 E5
5) 77 79 Gorzelany Ed HT3 E4 R Welding Shop
6) 77 79 Trowbridge Bob GMG E3 G Greetings all, chipper
7) 77 80 Dixon Ron ET3 E4 OE UHF1, VHF
8) 77 80 Hudson Joseph GMGSN E3 G MT-51/ Sm.Arms Lkr.
9) 77 80 Johnson Leif ETN2 E5 Oe
10) 77 80 Paluh Richard a. FN E1 E
11) 77 80 Schoenberger Jim GMM2 E5 G Missile House
12) 77 80 Vandergriff Michael MM1(SW) E6 M Aft Eng First Ship
13) 77 80 White Lawton BT3 E4 B #1 & #2 Firerooms
14) 77 80 Woodruff Roy HT2 E5 DC Machine Shop Woody
15) 77 81 Behrle Robert GMT2 E5 AS ASROC Nick Name Milt
16) 77 81 Chretien Al OS2 E5 OI Nickname big al
17) 77 81 Legault Mitchell FTG2 E5 Fox
18) 77 81 Perez Eugenio BT3 E4 ENGINEERING Fire Room 2 "Gene"
19) 77 81 Stevens Pal GMT1 E6 As
20) 77 81 Stiffler Wes EM3 E4 Fox
21) 77 82 Gustafson Steve FTM2 E5 FOX Harpoon Gus
22) 77 82 Rupert David BT2 E5 B 1&2 Fire Oil Lab BTC USN Retired Dec 1999
23) 77 79 Paquette Joe LTJG O2 Engineering Engineering M-Div Officer, MPA



          Year On: 78
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 78 79 Chuck Engel DS2 E5 OE NTDS Philly Shipyard
2) 78 79 Ed Davis DS2 E5 OE NTDS Great duty!
3) 78 79 Marley Patrick RM E3 Ops
4) 78 79 Nelson Jeff FTM2 E5 FOX
5) 78 80 Jemmott Jr. Benjamin EM3 E4
6) 78 80 Moore Gene MS3 E4 Meangene
7) 78 80 Rhoades Dewey NC1 E6 X
8) 78 81 Eckleberry Robert RM2 E5 Radio Radio Shack
9) 78 81 Lawrence John RM2 E5 OC RADIO CENTRAL
10) 78 82 Behme Eugene MM2 E5 E EM02 Re-entering information
11) 78 82 Byerly Kevin FTM2 E5 FOX AN/SPG 55B
12) 78 82 Ennis Scott BT2 E5 ENG
13) 78 82 Eugene Behme MM2 E5 M division
14) 78 82 Mershon Walter FTM2 E5 FOX AN/SPG 55B WallyGator
15) 78 83 Bigham Ron FTM2 E5 FOX Missile Plot Torch
16) 78 89 Whitman Lawrence MMC E7 M M & A Divisions 2 tours onboard 78-81 85-



          Year On: 79
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 79 80 Bates Bruce SK3 E4 SUPPLY
2) 79 81 Altier Jeff DK2 E5 Supply
3) 79 81 Breest Richard RM2 E5 OPS Radio QRX when you can QSO.
4) 79 81 Geist Robert FTM2 E5 FOX Missile Plot
5) 79 81 Keeney Frank GMM1 E6 4th Missile House
6) 79 81 Lambert Patrick GMG2 E5 G 5
7) 79 81 Maroon Peter FTM1 E6 Fox AN-SPG/55B Radar
8) 79 82 Duffy David MM3 E4 M EMO2 #1-Polish/#2-Performance
9) 79 82 Karlinski Roger STG2 E5 Ski
10) 79 82 McCurrach William BT2 E5 B Firerooms
11) 79 83 Adams Bill RM2 E5 OC Radioqrk
12) 79 83 Brown Ron DS2 E5 Ops See ya, hutch.
13) 79 83 Hughes David FTG2 E5 Foxg
14) 79 83 King Edward PC3 E4 N/X Post Office
15) 79 83 Krvekoski Joe FTM1 E6 FOX AN/SPG 55B JoeSki
16) 79 83 Mccray Henry QM2 E5 Navigation Qm3 mccray aka big mac
17) 79 83 Scott Ennis BT1 E5 B frwd-aft firerooms Just updating and making a few corrections
18) 79 83 Thomas Calvin OS2 E5 Oi
19) 79 84 Mills Don MM2 E5 A,M Fwd. Engine room



          Year On: 80
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 80 80 Suprayitno Edi FTM2 E6 Ina Shipyard
2) 80 81 Jones Ulyesses OS E5 Oi Unitas cruise (osc grimes
3) 80 81 Pugh Larry GMM3 E4 Missile House
4) 80 82 Houck Rick FTM1 E6 Fox 48C Radar
5) 80 82 Siebenaler Phil GMT2 E5
6) 80 82 Smith Terry Lee BM3 E4
7) 80 83 Bowling Michael RM2(SW) E5 OC Radio
8) 80 83 Conner Alan FTG E3
9) 80 83 Hileman Alan EM3 E4 E Electric Shop
10) 80 83 Jesse Brian STG2 E5 As Best years of my life.
11) 80 83 Keckler Mike SH E2 Supply
12) 80 83 Lucia Deal GMG E4 Fox Party on
13) 80 83 Martin Chris RM2 E5
14) 80 83 nicholson paul jay EM2 E5 E E- DIVISION SHOP
15) 80 83 Petty Danny OSCS E8 OI CIC retired to Fredericksburg Virginia
16) 80 83 Williford Joe DS2 E5 JD
17) 80 84 Aiken George MM2 E5 M After Engine
18) 80 84 Cyr Timothy FTM2 E5 Fox
19) 80 84 Franklin James SM3 E4 OC Signal Bridge
20) 80 84 Guidry Randy MMFN E3 M
21) 80 84 Hicks Steven SMSN E3 Fox
22) 80 84 Hopgood James BM2 E5 1ST boat deck awsome time
23) 80 84 Le Doux Marc OS2 E5 OI CIC
24) 80 84 Luthman Michael OS3 E4 OI CIC
25) 80 84 Ure Don E6 Ow
26) 80 85 Adams Tony MM1(SW) E6 M #2 Engine Room
27) 80 85 Addy Lawrence OS2 E5 OI CIC
28) 80 85 Brown David MM1 E6 Mdiv
29) 80 85 Semanchik Marc EM3 E4 E EE01
30) 80 85 Williamson Russell QM3 E4 Nx
31) 80 83 Hallmark Dave CWO WO4 Fox Good co



          Year On: 81
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 81 81 Andres Emilio MM3 E4 M Unitas xxii
2) 81 81 Rogers Michael ET2 E5 OE looking for UNITAS XXII cruisebook
3) 81 81 Schreiber Steve ET2 E5 OE
4) 81 82 Acaron Robert MS3 E4 Supply
5) 81 83 Barkley Robert OS3 E4 OI Combat
6) 81 83 Bradley Joseph BT2 E5 en boiler rooms oil shack
7) 81 83 Carpenter Russell RM2 E5 Oc
8) 81 83 Hodgson Patrick EW2 E5 OI/OW ECM 5/CIC
9) 81 83 Lacy Dean MM3 E4 M
10) 81 83 Matulewicz Michael STG2 E5 AS
11) 81 83 McKnight Randy BT2 E5
12) 81 83 Ross Bill BTCS E5 B 1 fire
13) 81 83 Shanahan Mark FTM2 E5 FOX
14) 81 83 Stanford Ebon STG2 E5 ASW Sonar
15) 81 83 Watkins Will MM2 E5
16) 81 83 Webb Wesley DK2 E5
17) 81 83 Zapoli Fraser IC2 E5 E Fwd IC/ Everywhere AKA "Zap"
18) 81 84 Christian Wayne MS2 E5 Supply Galley "CHRIS"
19) 81 84 Craig Franklin MS3 E4 S2 GALLEY ''CRAIGO''
20) 81 84 Cranford Donald DS E4
21) 81 84 Gingola Nick OSSN E3 OI CIC
22) 81 84 Godey Charles EM3 E4 E
23) 81 84 Hicks Steve SMSN E3 FOX
24) 81 84 Kimble Kenneth MM2 E5 A Main Control
25) 81 84 Murphy Michael Gene QM3 E4 Nav Bridge
26) 81 84 Refermat Robert GMCM(SW) E8 AS ASROC Command Career Counsler
27) 81 85 Barr Craig STG1(SW) E6
28) 81 85 Hawkins Jeffery PN3 E4 N/X Personnel Officce
29) 81 85 Khoury Tony MM3 E4 M Aft Engine room
30) 81 85 Kobylinski Mike MMFN E3
31) 81 85 Langsjoen Ross BT1 E6 fwd Fireroom
32) 81 85 Latner Kopp SH2 E5 Ships Store and Laundry
33) 81 85 Schmidt Don BT1 E6 #1 Fireroom, Oil Lab
34) 81 85 White Jerry FN E3 Fwd Fireroom
35) 81 85 Wright Harvey SH3 E4 S3 Barborshop/ShipStore
36) 81 86 Jones Scott FCC E6 CG FWD IC / Gun Plot
37) 81 86 Lyon Johnny OS2 E5



          Year On: 82
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 82 84 Barkman Randy HT2 E5
2) 82 84 Higgins Bill BT1(SW) E5 B #2 fireroom
3) 82 84 Kiarulff Peter OSSN E3 O.I Cold, Dark Place A.K.A "Boris"
4) 82 84 Morris Stiffon YN E4 Ship's Office Greg
5) 82 84 Rosa John MM3 E4 M #2 engine
6) 82 85 Barros Paul QM3 E4
7) 82 85 Bragen Robert BT3 E4 B #2 fireroom
8) 82 85 Doyle Shannon OS1(SW) E6 OI CIC
9) 82 85 Duke S BT2(SW) E5 #1 Fireroom "Trash"
10) 82 85 Garland Kent FTMC E7 FOX Also as FTM2 '71-'72
11) 82 85 Lindsay Harley PNCM(SW) E9
12) 82 85 Lopez James STG2 E5 AS
13) 82 85 Stripe Kerry BT3 E4 B
14) 82 86 Funk Todd SK2 E5 Supply
15) 82 86 Griggs Lang OS2 E5 OI
16) 82 86 Hudson Kenneth MM3 E4 Mdiv
17) 82 86 Moebus Mark ET3 E4 OE ET shop
18) 82 86 Oxley Jeff BT3 E4
19) 82 86 Somogyi Rick FC1 E6 FOX 55B RADAR
20) 82 86 Werling Bob GMT2 E5 AS ASROC MAA/Guard Force PO
21) 82 87 Applegate John MM1 E6 M
22) 82 87 Brickous Greg OSC(SW) E7
23) 82 87 Wilson Glenn BT1 E6
24) 82 85 Grabarek Robert LT O3 R/DCA/NAV



          Year On: 83
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 83 84 Schenkel Donald GMC E7 Fox
2) 83 85 Choffel James B. OS2 E5 OI CIC
3) 83 85 Godfrey Ron ET2 E5
4) 83 85 Parker David EMFN E3 Electrical
5) 83 85 Welsh Kevin GMM2 E5 FOX
6) 83 86 Dewoody Ralph FCCM(SW) E7
7) 83 86 Wright Marc EN2 E5 A
8) 83 87 Bannerman Robert OS3 E4 OI CIC
9) 83 87 Dolhay Scott EM3 E4 E Main Engine room
10) 83 87 Doucet Douglas BT E3 B Fireroom #1
11) 83 87 Gaughan Kieran MM2 E5 M
12) 83 87 Moncus Phillip FC1SW E6 Fox Updated e-mail address
13) 83 87 Moore Noell FC2 E5 Fox 48 Radar
14) 83 87 Morris Kent SK E3 1st Supply K-MO
15) 83 87 Morse Greg OS2 E5 OI CIC
16) 83 88 Jewell Joe MMC(SW) E7 M/A&R EMO2/A-DIV
17) 83 85 Bush Eric LT O3 M Main Engines
18) 83 87 Dalton Frank LT O3 OI,E,1st,NX First Assignment



          Year On: 84
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 84 85 Boyd Larry FTM1 E6 Fox 55B Radar Room
2) 84 85 Fitzgerald Robert FM E3 E
3) 84 85 Purdy Bret BM3 E4 1st Deck
4) 84 86 Greer Timothy FN E2 R Machine Shop
5) 84 86 Hull Ed DS2(SW) E5
6) 84 86 Jenkins Brian DS2(SW) E5
7) 84 87 Bachman Rick SM3 E4
8) 84 87 Dolhay Scott EM3 E4 E Main Engine
9) 84 87 Griffin Joe IC3 E4 E
10) 84 87 Hopkins Louis EM3 E4 Hoppy
11) 84 87 Jordan Kevin MM3 E4 M 1-440-975-8782
12) 84 87 Lacey Donald SN E3 1st Now retired qm1 (sw)
13) 84 87 Munz Tom PC3 E3
14) 84 87 Pinto Randy FC2 E5 FOX 55B / Harpoon
15) 84 87 Register Dusty ET3 E4 OE Dustman
16) 84 87 Rodarmel John HT3 E4 A/R HT Shop
17) 84 87 Schallon Ronald BM3 E4 1st Main Deck Paint Locker "Daze"
18) 84 87 Smith Shawn MM3 E4 M main control
19) 84 87 Troutman Butch BT3 E4 B Both Firerooms
20) 84 88 Darling Roger EN1SW E6 A A gang
21) 84 88 Heika Jeff BM2 E5 1st
22) 84 88 Jennetten Timothy ET3 E4 OE ET Shop
23) 84 88 Johnson David FC1(SS) E6 Fox Missile Plot
24) 84 88 Stevens Duane ET3 E4 OE OEO1, OEO3
25) 84 89 Piatt Bob FTG2 E5 G
26) 84 89 Smith Timothy FC1 E6
27) 84 87 Lyons Tim ENS O1 Supply



          Year On: 85
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 85 86 Diamond Marshall ET2 E5 OE OEO1
2) 85 86 Disbennett Doug EW2 E5 OW EW Equip room/CIC
3) 85 86 Kaelin Will SR E2 Deck Supply Hold Famous U/A
4) 85 86 Lewis Jeremy BM2 E5 1st BM2 while onboard
5) 85 86 Rieker Jr. David FN E3 A
6) 85 86 Walton Robert BM3 E4 1ST SLUSH FUND!
7) 85 87 Burnham Jon STG E5 Weapons Sonar
8) 85 87 Castrello Tony HM3 E4 NX sickbay
9) 85 87 Day Douglas DS3 E4 Oe
10) 85 87 Dickherber William ET1(SW) E6 oe
11) 85 87 Hill James Scott BT2 E5 B 2fire
12) 85 87 Mccluskey Jerry MSSN E3 Supply
13) 85 87 Vanhorn Jeff EM3 E4 E electrical shop
14) 85 87 Zito Mark FCC E7 G Gunplot Retired Feb 06 as a CWO5
15) 85 88 Mullin Jim EM3 E4
16) 85 88 Payne Tracy GMM2 E5 Missle Missile House
17) 85 88 Roy Robert MM1 E6 Engineering
18) 85 88 Sweeney Bert HT2 E5 R HT Shop
19) 85 89 Beckett Rob FC1(SW) E6 G Gun Plot
20) 85 89 Beyer Bryan GMM3 E4 MISSILE
21) 85 89 Brad Craver YN3SW E4 Nx
22) 85 89 Crain David MM2SW E5 M Miss the sea
23) 85 89 Edwards S BTC E7
24) 85 89 Henney Robert EM2 E5
25) 85 89 LeBlanc Mark SK2 E5 Supply Storekeeper
26) 85 89 Ledbetter Toby PN2(SW) E5 N/X Personnel Office Lieutenant USNR (2003)
27) 85 89 Pollock Jim OS2 E5 Oi Still droppen anchor!!!!
28) 85 89 Stutz Robert MM2(sw) E5 M,A #2 Engineroom
29) 85 89 Walker Vincent SH E4 Supply BarBerShop!
30) 85 89 Zielinski Bob QMCSW E7 NX
31) 85 90 Batten Rodney IC1 E6 E division
32) 85 90 Bondi Noel IC1(SW) E6 E Forward IC
33) 85 90 Brown Curtis MM2 E4 E 1 and 2 engine
34) 85 90 Fitzgibbons Jim STGCSW E7 As
35) 85 90 Haley David MM2 E5 M Fwd & Aft Engineroom Pyscho
36) 85 90 Rayson Robert MS1 E6
37) 85 92 Phillips Robert MM1 SW E6 M My best years in the navy
38) 85 87 Meyer Daniel LCDR O4



          Year On: 86
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 86 86 Caudle Randy MM3(SW) E4 M Main Control MM1 in reserves now
2) 86 87 Schadt Carl SK3 E4
3) 86 87 Smith Stewart EW3 E4 Operations
4) 86 88 Fields Darrell BT3 E4 E
5) 86 88 Ostermeier Robert SGG1 E6 As
6) 86 88 Wiley John DC3 E4 R Ht/dc they split the rate
7) 86 88 Wilson Bryant GMG2 E5 G
8) 86 89 Anthony Damon QM2(SW) E5 NX Bridge
9) 86 89 Chatagnier David OS2 E5 Chat
10) 86 89 Claud Raul DS1SW E6 Od
11) 86 89 Dobson Brian FCC(SW) E7 Also as FTM2 79-83
12) 86 89 Donegan Jeff OS2 E5 OS C.I.C.
13) 86 89 Dunlap Todd EWCS E5 OW EW Equipment Room
14) 86 89 Dye David QM3 E4 NX BRIDGE
15) 86 89 Evans Troy OS2 E5 OI CIC
16) 86 89 Fields Kenneth FC1(SW) E4 Fox Missile Plot
17) 86 89 Gunsher Tim FC2(SW) E5 Gun Plot & Harpoon
18) 86 89 Hoaglund Herman BT2(SW) E5 Oil Lab
19) 86 89 Kenneth Fields FC3(SW) E4 Fox Missile Plot
20) 86 89 Kuehl Thomas MM3(SW) E4 M 1 main Disabled vet after 17yrs
21) 86 89 Lamm Roger MM3 E4 Eng
22) 86 89 McClinchey Greg GMG2SW E5 G
23) 86 89 Precourt Scott EM3 E4
24) 86 89 Schmidt Gary OSSN E3 Combat & O1 level doin' fine
25) 86 89 Wallace Kevin PN3 E4 Nx
26) 86 89 White Greg JO3 E4 NX CCTV
27) 86 89 Wright Anthony BMSN E3
28) 86 90 Hallman Jr. Jerry BMSN E3 1ST
29) 86 90 Krueger Brady RM2(SW) E5
30) 86 90 Osborne Thomas MM E6 Amb
31) 86 90 Peelman Norman MM3 E4 A Never where I wanted Best time of my life...
32) 86 90 Savant James STG2 (SW) E5 AS Sonar
33) 86 90 Stephens Michael DC3 E4 R HT Shop Persian Gulf 87-90
34) 86 91 Reese Ed IC2 E5
35) 86 91 Russell Louis BTCM E9 B Engineering
36) 86 92 Phillips Robert MM1(SW) E6 M Served 6 yrs. up to decom
37) 86 88 Popiela Dennis LCDR O4 Weapons
38) 86 90 Marcotte Gary LT O3 M,A,E Division Officer
39) 86 90 Yates Michael LT O3 Fox



          Year On: 87
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 87 88 Hunt Howard BMSN E3 1st
2) 87 88 Jeffries Brian OS3 E4 CIC
3) 87 89 Groves Bill BM3 E4 1ST permanent fresh air chit
4) 87 89 Owens Michael BT3 E5 B #2 FIREROOM looking for past friends!
5) 87 89 Smith Terrence SN E3 1st
6) 87 90 Bailey Andrew STG3 E4 AS
7) 87 90 Baril Gary GMM1(SW) E6 MISSILE Missile Div LPO
8) 87 90 Berg Scott DS2(SW) E5 OD Data Systems Center
9) 87 90 Bowen Rick BT2 E5 #2 Fireroom
10) 87 90 Collins David GMM3 E4 MISSILE MSL Div
11) 87 90 Davidson Jeff SM3 E3 Comm Haze-gray and underway
12) 87 90 Dones Manny OS3 E4
13) 87 90 Frank Jeffrey BM3 E4 Deck all over
14) 87 90 Hamilton Robert FCCMSW E9 G
15) 87 90 Julian Robert BM1(SW) E6 1ST entire ship
16) 87 90 Kernell Tim GMM3 E4 Missile House
17) 87 90 Stewart Darin BT3 E4 B
18) 87 91 Clausen Ernest OS3 E4
19) 87 91 Culbertson Terry BT3 E4 B
20) 87 91 Diener Ken SK2(SW) E5 S1 Supply
21) 87 91 Ellingson J STG3(SW) E4 AS sonar
22) 87 91 Gilbert Dan MS3 E4 Supply Galley
23) 87 91 Howlett Terry MM2(SW) E5 M After engineroom/Log ESWS 18JUL90
24) 87 91 Jackson Bryan IC3 E4 E Fwd IC What a ride
25) 87 91 Kelley Michael QM3 E4 NX Bridge Loved that bridge hooah!
26) 87 91 Montoya James FC2(SW) E5 48C
27) 87 91 Oliphant Barry OS3 E4 Ollie
28) 87 91 Sarka Kenneth ET3(SW) E4 OE XMTR Room
29) 87 91 Terry Culbertson BT3 E4 B
30) 87 92 Adkins Michael EM1(SW) E6
31) 87 92 Dowe eric YN3 E4 Nx
32) 87 92 Gifford Charles BT3(sw) E4 B 2 fireroom gif
33) 87 92 Sanders Jim SM1(SW) E6 Where's "Cricket"?
34) 87 92 Stamback Thomas MM3(sw) E4 A A/C&R



          Year On: 88
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 88 88 Wolfer Lee STGC E7 As Tad (persian gulf cruise)
2) 88 89 Morrow Michael EW3 E4
3) 88 89 Sayles Ron FC3 (SW) E4 G Gun Firecontrol
4) 88 89 Strausburg Brad STG3 SW E4 As
5) 88 89 Trummer Terry GMM3 E4 Missile
6) 88 90 Deemer Clint MM2 E7 M Aft Engineering
7) 88 90 Keatley Curtis MM3 E4 M
8) 88 90 Loftus William (bill) ET2 E5 Oe Iff tech
9) 88 90 Matthews Robert MM E1 M Main Control
10) 88 90 Ray Don MMC(SW) E7 M NO.1 MMR
11) 88 90 Whitson Mark FC2 E5 G Gun Plot
12) 88 91 Beamon Marcus IT1 E6 OC Radio Central
13) 88 91 Cottrell Randall FC2SW E5 55B mod9
14) 88 91 Dorn Brian STGSN(SW) E3 Weapons Sonar, SSDF, MK 111 SSDF MEFEX
15) 88 91 Engle David FC2 E5 FOX HARPOON, 55B,GUNPLOT
16) 88 91 Hatcher Robert GMG3 E4 1st & G deck and gun mount sup? mario, mike, bryan
17) 88 91 King Jimmy MM3 E4 M Main Control/Upper L IT WAS A WILD RIDE
18) 88 91 Norfleet Gregory FC E7 Fox 48C radar
19) 88 91 Thurmond W. BMSN E3 1st
20) 88 92 Earl Luke FC2(SW) E5 Fox SPS-48
21) 88 92 Fabela Mario GMG3 E4 G 1st Div, G Div
22) 88 92 Holley Marvin EW3 E4 Operations
23) 88 92 Maurer Randy OS E5 OI CIC left after fire
24) 88 92 Pacheco John BT3(SW/AW) E4 B #1 & #2 Fire Room
25) 88 92 Paul Alan BT1SW E6 B Decom
26) 88 92 Reed Kenneth MMC E7 M Aft engine/Main Cont Great Crew!
27) 88 92 Steveson Edward RM2 E5 Decomm
28) 88 92 Thomas Raymond SKC(SW) E7 S1
29) 88 92 Weitekamp Anthony STG1(SW) E6
30) 88 92 Woods George RM3 E4 Rob
31) 88 90 Hoover Jeff LT O3 FOX Fox
32) 88 91 Castro Nelson LT O3 M
33) 88 91 Havelka David LT O3
34) 88 92 Klinedinst David EMO O3



          Year On: 89
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 89 91 Coan William OS2 E5 Oi Aic 0319
2) 89 91 Hawkins Dave ET2 E5 OE Radar Room Twidgets Rule
3) 89 91 Petry Donald BM3(SW) E4 1ST bridge/main deck
4) 89 91 Polzin Ronald DCC E7 R Damage Control Central
5) 89 91 Poole James FN E3 1st Maindeck
6) 89 91 Rondero Joshua E6
7) 89 91 Schibik Chris BT3 E4 Boilers #1 Fireroom
8) 89 92 Anderson Brian ET2(SW) E5 OE IFF, SPS-10, SPS-49 Looking for video of unitas cruise and fire that decomed ship...
9) 89 92 Coonce Gene OS3 E4 OI CIC Thanks for the memories
10) 89 92 Culver David IT1(SW) E4 OC Radio Central Dirty D
11) 89 92 Ellershaw Patrick FC E4 Fox Missle Plot
12) 89 92 Fuller Franklin MM3 E4 M A DIV, EM02, EM01 I still remember 22 FEB
13) 89 92 Gilmore EMC(SW) E7
14) 89 92 Greene Stewart IC3 E4 E
15) 89 92 Huffman Richard BMSN E3 1ST DECKHAND BRIDGE THE GREATEST EXPERIANCE
16) 89 92 Hylman Kenneth E3
17) 89 92 Jochim Joseph GM2 E5 MISSILE
18) 89 92 Jopson Alan IC3 E4 E IC Shop Thanks for the memories
19) 89 92 McIntyre Robert SK3 E4 S1 GSK-SUPPLY SUPPORT
20) 89 92 Morgan Dan FC2(SW) E5 G Gunplot
21) 89 92 Quaglia John FC2 DVSW E5 Fox
22) 89 92 Reeves Robert MS3 E4 supply jack of dust ,dcpo glad to have met you all!
23) 89 92 Rennaker Jason RM E3 1ST Deck
24) 89 92 Reyes Rodolfo "rudy" MS3 E4 Supply
25) 89 92 Scholtisek Chad RM3 E4 Decom
26) 89 92 Smith Dave FCCM E9 Fox Decomm crew
27) 89 92 Stevenson Edward RM2 E5 Comm
28) 89 92 Tombrello Michael SN E3 1st
29) 89 92 Weiss Earl MS3(SW) E4 S2
30) 89 93 Miller Royal HT2 E4 R
31) 89 93 Simmons Richard OS3 E4 OI Decomm
32) 89 92 Balboa Juan LCDR O4 NavAdmin
33) 89 92 Baylosis Ben LT O3 B missile
34) 89 92 Schnoor Barry LT O3 FOX



          Year On: 90
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 90 91 Harris Rusty EMFA E2 E
2) 90 92 Armstead David OS1 E6 OI CIC
3) 90 92 Ballard Michael MM2SW E5 Aft-ER
4) 90 92 Boling Chris FC2(SW) E5 Fox Gun Plot
5) 90 92 Broussard Frank BT3 E4 B No 2 Fireroom
6) 90 92 Burwell David MMFN E3 M
7) 90 92 Byfield Martin BT3 E5 BOILERS #1 FIREROOM/GAGE CAL
8) 90 92 Carr William BT3SW E4 B
9) 90 92 Dopler David STG2SW E5 As
10) 90 92 Gamble Daniel BT2 E5 B #2 Fireroom Hotter Than Hell
11) 90 92 Hinkle Michael MM2(SW) E5 M div EM01 & EM02
12) 90 92 Houlette Craig PC2 E5 NX Post Office Mail Call
13) 90 92 Jerry Stone DS3(SW) E5 Ops
14) 90 92 Kaufman Shane AECM(AW/SW) E9 CMC CMC
15) 90 92 Kelley Johnny EW2SW E5 Ow
16) 90 92 Kuhner Dave MM E3 M
17) 90 92 Maiura Jaysen EM E3 E
18) 90 92 Matt Gilliland FN E3 Repair
19) 90 92 Mccord Kevin FC1(SW) E6 FOX 48C Radar
20) 90 92 Mckean Jason GMM3 E4 AS Csv1/csv2
21) 90 92 Miller Paul FC2(SW) E5 FOX 55-B Control room
22) 90 92 Morgan Donald DCC E5 REPAIR
23) 90 92 Morin Brian SHSN E3 Supply Barbershop, store RIP SB & CW, Unitas
24) 90 92 Panyard Michael RM3 E4 Comm Unitas32! greatest cruise
25) 90 92 Plummer Buddy MM3 E4 After Engine Decom
26) 90 92 Smith Bill FC3(SW) E4 55B Persian Gulf '90, UNITAS XXXII '91
27) 90 92 Steever William BT3 E4
28) 90 92 Steiner James DSC(AW/SW) E8 OD Out board of lower Combat (CIC)
29) 90 92 Taylor William STG2 E5
30) 90 92 Thompson Scott MR2SW E5 R
31) 90 92 Tomlin Michael HT2(sw) E5 R DC central
32) 90 92 Vias Rafael OS3 E4 OI
33) 90 92 Wakefield Carey FC3(SW) E4 G Gunplot/Foward IC UNITAS 32 / Where's Fab?
34) 90 92 Walker Phillip MM E3 Engineering EM01&EM02 "HELL" Some fires never go out
35) 90 92 Yeretsky Michael STG3(SW) E4 Sonar
36) 90 92 Young Michael MM3 E4 A everywhere better known as youngster
37) 90 92 Schmidt Allyn CWO2 WO2 Engineering Main Plant
38) 90 92 Kenney Charles D. LT O3 SUP Supply Officer Decommissiong SUPPO



          Year On: 91
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 91 91 Carbon Felix RM E3
2) 91 92 Capriotti Michael DC1(SW) E3 Repair DC Central
3) 91 92 Cole Doug IC2(SW) E5
4) 91 92 Crawford Nicholas YNSN E3 X Ships Office Present for Decommission
5) 91 92 Cumbie Chris DC2 E5 Repair
6) 91 92 Davison Michael MM3 E4 ENGINEER AFT ENGINE ROOM
7) 91 92 Eberhardt Bradley HM1SW E6 Admin
8) 91 92 Fresh Brandon FN E3 B Plankowner shellback orde
9) 91 92 Gassmann Jeffery DC E3 R ENGINEERING ON DURING FIRE AND DECOM
10) 91 92 Hardy James EW1(SW) E6 OW CIC (retired in 1995)
11) 91 92 Herrera Roman TM E5 AS ASROC Where is Tito / Hooker
12) 91 92 Hopkins Timothy DC1(SW) E6 R DC Central
13) 91 92 Lebeau Michael MS2 E5
14) 91 92 Leonard Jeff SN E3 1st Never forget unitas32!
15) 91 92 Patton Joseph STG3 E4 AS Sonar Decom crew
16) 91 92 Saucer Ken DS2(SW) E5 OE NTDS
17) 91 93 Foli Dominic DSC E5 OD NTDS
18) 91 92 Baldwin Kelly CWO3 (RET) WO2 OE Electronics Spaces Served as EMO and was part of the Decom crew



          Year On: 92
YR on YR off Last Name First Name Rate Rank Division Workspace Special Note
1) 92 93 Fryer Keith MMFN E3 M aft eng room






Main Ports: ( home  | muster list )

© Tenacious Torch '77 ->'83
copyright 2019 Tenacious Torch.
All lefts and rights reserved.